Historie turnaje

oficiální stránky turnaje

Turnaj fanoušků v ledním hokeji má již sedmiletou tradici. S pořádáním tohoto turnaje začali v roce 2010 fanoušci hokejového týmu Plzně, kteří tento turnaj pořádali celkem třikrát v Plzni. V roce 2013 byly požádáni o pořádání tohoto turnaje fanoušci a Fan klub HC Kometa Brno. Další dva roky, tedy v roce 2014 a 2015 se pořádání turnaje ujali hokejoví fanoušci z Chomutova. V roce 2016 pořádal turnaj Fan klub HC Kometa Brno a v roce 2017 se turnaj fanoušků uskutečnil v Litvínově.

Náš tým Fanklubu HC Kometa Brno tento turnaj celkem pětkrát vyhrál, jednou obsadil druhé místo a jednou skončil na čtvrtém místě.  Od roku 2010 se turnaje fanoušků zúčastnilo přes 15 hokejových mužstev z celé České republiky. Kromě výše uvedených týmů se turnaje zúčastnili například fanoušci dnes již zaniklého Lva Praha, Pardubic, Hradce Králové, Sparty Praha, Karlových Varů, Mladé Boleslavy, Českých Budějovic a dalších hokejových měst. V průměru se každého turnaje zúčastní 200 hráčů a dalších 30 lidí, kteří se starají o hladký průběh celého turnaje. Jedná se o pořadatele, rozhodčí, časomíru, zdravotníky atd.

V roce 2013, kdy turnaj fanoušků poprvé pořádal Fan klub HC Kometa Brno, z. s., se v Brně všichni účastnici turnaje dohodli, že společně přispějí na společnou věc a rozhodli se společně pomoci těm, kteří pomoc potřebují. Všichni účastníci turnaje se zapojili do projektu Sportovci pomáhají, který v tu domu Fan klub HC Kometa Brno ve spolupráci s Unií sportovních klubů pořádal a společně přispěli zakoupením píšťalky a finančním darem Míšovi Stuchlíkovi, který trpí svalovou distrofií, na nový invalidní vozík částkou ve výši 20 000 Kč. Od této doby každý ročník turnaje fanoušků je spojen s charitativní akcí, která pomůže potřebným. Při posledním turnaji u nás v Brně jsme společně s Ligou vozíčkářů a Nadačním fondem Kometa pomohli Erikovi, který je autistou a zároveň je odkázán na invalidní vozík. V rámci otevřené dražby se od všech účastníků turnaje fanoušků podařila vybrat celková částka převyšující 30 000 Kč.     

Vzhledem k tomu, že se na nás postupně začali obracet s žádostí o účast na turnaji fanoušků v ledním hokeji zahraniční fans, rozhodli jsme se rozvinout myšlenku pořádání turnaje hokejových fanoušků do mezinárodní roviny. Stále jsme si kladli otázku, kdo by tento turnaj měl uspořádat. Konečná odpověď zazněla ze zahraničí. Ať turnaj upořádá ten, kdo jej nejvíce krát vyhrál. Ať je turnaj fanoušků uspořádán tam, kde je pro všechny dostupné spojení. Padlo tedy rozhodnutí, uspořádat MEZINÁRODNÍ TURNAJ FANOUŠKŮ LEDNÍHO HOKEJE v BRNĚ. V Brně, které je označováno městem uprostřed Evropy.  

Tento turnaj tedy pořádéme pravidelně od roku 2018. Jde nám hlavně o to, abychom vytvořili tradici, která do města pod Špilberkem přiláká každoročně desítky fanoušků ledního hokeje z celé Evropy, popřípadě z celého světa.

Není náhodou, že vznik tohoto turnaje jsme se rozhodli svázat s rokem 2018, tedy s rokem, kdy Česká republika oslaví 100 let od svého vzniku, ale oslaví také 25 let od rozdělení České a Slovenské republiky.   

Tímto mezinárodním turnajem chceme pokračovat v nastolené tradici turnaje fanoušků v ledním hokeji a společnými silami i s ostatními účastníky turnaje pomoci těm, kdo to potřebují. Do tohoto společného projektu Fan klub HC Kometa Brno na základě předchozí spolupráce vstupuje společně s neziskovámi organizacemi.